DOĞAL BAL

dogal-balÜretim serüvenimiz zaman içerisinde bizimle aynı idealleri paylaşan doğa ve organik hayat dostu yakın arkadaşlarımızla devam etti.

Onların bize inancı ve verdiği güçle hep beraber kurduğumuz, Orba Organik Badem ve Tarım Ürünleri A.Ş. bünyesinde 2009-2010 yıllarında Çeşme İlçesi Germiyanköy, Karaköy hudutlarında 1.350 dönümlük makilik sahayı Orman Bakanlığından tahsis ederek badem fidanları diktik. 

Yıllarca o kadar çok emek harcadık ki başta saha sorumlumuz sevgili Ramazan ve oğlu Selami, bugüne kadar emek vermiş yüzlerce işçimiz ile bu fidanlardan zamanla arazimizde güzel bir badem bahçesi oluşturduk.

Yıllar içinde yok olmuş belki bazılarımızda sadece kulak dolgunluğu düzeyinde kalmış olan ‘’çeşme bademi’’ni sonunda bu bahçemizde yeniden yeşerttik.

Bu emek ve arayış sürecinde danışmanlarımız bahçemizdeki badem verimliliği adına arı kovanı bulundurmanın faydasından söz etti; ancak bahçemiz için gerekli kovan sayısını duyduğumuz ilk anda bunun da müstakil bir iş boyutunda olduğunu anladık.

Elbette bu işi bir bilen ile çözmek, ona destek vererek büyütmek akla ve emeğe saygımızın bizi getirdiği nokta olarak bu faaliyette de kendini gösterdi ve bu iş ile uzun yıllardır iştigal eden sevgili Kenan ile işbirliğine gittik.

Çeşme bahçemizde arılar için yerel floradaki kekik, adaçayı, Karabaşotu gibi nebatinin aromasına yan komşumuz Nezih Öztüre’ nin bahçesindeki lavantalarınki karışıyor,çıktığı kovanından kilometrelerce uzağa kadar yayılabilen bir beslenme alanına sahip arılarımız için hemen yanı başımızdaki çam ormanı da bir başka baş döndürücü mera olarak çevremizi sarıyordu.

Arıların dünyası ile ilgili geçtiğimiz yıllarda öyle şaşırtıcı bilgiler edindik ki. Öğrendikçe onlara adeta aşık olduk. Onbeş kovanla başladığımız üretimimizde bugün 150 kovana ulaştık; ancak tüm sahalarımızdaki meyve tozlaşmasına tam destek verebilmek adına bu sayıyı 500 kovana çıkarmakla ilgili çalışmalarımız da halen devam ediyor. Bu da sonuçta yıllık yaklaşık 5 tonluk bir üretim anlamına geliyor.

Arılar ve arıcılıkla ilgili kat edilmesi gereken yol oldukça uzun ve onları daha iyi besleyebilmek için memleketimizde baharı kovaladığımız keyifli bir telaş.

Ancak sonuçta bir doğa mucizesi enfes baş döndürücü aromalarıyla hiçbir katkı maddesi ve ilave içermeyen doğal ve sağlıklı ballarımız her türlü emeğe ve sarfa değiyor.

Şimdilerde, bahçemizde arılarımızın da katkısıyla badem üretimimizi de tonlarla hesap ediyoruz. Gelecekte onlarca, yüzlerce ton üretim ile ülke tüketimimizin (çoğunluğunu başta Amerika Birleşik Devletleri’nden ithal ettiğimiz) ve sağlıklı bir diyetin çok kritik destekçisi bademi topraklarımızda daha çok ve daha çok üreteceğiz.

Ülke ekonomisine, çalışana katkımızı artırarak devam ettirecek siz tüketicilerin kendi anayurdunda bu sağlıklı ve değerli besini en doğal ve saf haliyle tüketmesine destek olacağız.

Güvenli Alışveriş